undefined

W przypadku prawa własności do gruntu na którym umiejscowiona jest wszelakiego gatunku budowla, to nie we wszystkich okolicznościach właścicielem takiego terenu jest ten sam podmiot, do którego należy rzeczony budynek. Specjalnie używam tutaj określenia podmiot, ponieważ może to być zarówno osoba fizyczna co jakaś instytucja, albo odmienna jednostka, przykładowo spółdzielnia mieszkaniowa.

W Polsce wciąż obowiązuje coś podobnego jak wieczyste użytkowanie terenu, przy czym z reguły jest ono oznaczone na 99 lat, z opcją przeciągnięcia na dłużej. Podobny teren jest wtenczas własnością państwową oraz jest on przekazany do używania z pozwoleniem postawienia na nim jakiegoś budynku. Tereny jakie podlegają użytkowaniu wieczystemu położone są w sporej skali na zachodzie kraju, z kolei są to przede wszystkim grunty na ziemiach przyłączonych do Polski w wyniku ustaleń po II Wojnie Światowej.

Za użytkowanie wieczyste gruntu obstaje wpłacać wyznaczoną kwotę, właściwą do wartości takiego terenu. Taksa ta liczy się od samego gruntu z pominięciem zlokalizowanych na nim nieruchomości i z reguły zawiera się w przedziale 0,3 – 3% wartości takiej działki. Skąd wiemy ile jest warta tego rodzaju działka? Podobnym akurat dylematem parają się rzeczoznawcy majątkowi.

W okolicznościach, w których nieuchronne bywa formalne uwierzytelnienie wartości nieruchomości nie można obyć się bez rzeczoznawcy majątkowego. Żaden człowiek poza nimi nie posiada pozwolenia do określania wartości wszelakiej nieruchomości, o ile wymagana jest ona w sytuacjach natury oficjalnej, jak w kwestii ustalania opłaty za użytkowanie wieczyste, lecz ponadto przy udzielaniu kredytu na nabycie nieruchomości lub zawieraniu polisy na ubezpieczenie nieruchomości.

Kwestia wiadoma, nie w dowolnym przypadku takiego rodzaju wycena nieruchomości jest obligatoryjna. Skoro kupiec i sprzedawca umówią się na jakąś sumę gotówki za nieruchomość, a umowa jest zawierana bez finansowania kredytowego, i obydwie strony dochodzą do porozumienia co do stawki takiej nieruchomości, to żaden człowiek im nie zabrania sfinalizowania tego rodzaju sprzedaży. Mimo wszystko Urząd Skarbowy dysponuje prawem do zweryfikowania takiej transakcji w celach podatkowych.